Kanada: Macron i Trump zadowoleni z postępów w negocjacjach handlowych

PAP / ml
data09.06.2018 09:49

(fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON)

Prezydenci Francji i USA, Emmanuel Macron i Donald Trump, z zadowoleniem przyjęli postępy w negocjacjach handlowych podczas szczytu G7 w kanadyjskiej miejscowości La Malbaie - poinformowała w piątek agencja AFP po dwustronnym spotkaniu obu przywódców.

 

Emmanuel Macron i Donald Trump - jak podkreśla AFP - nie wypracowali jednak wspólnego stanowiska w sprawie ceł.

 

"Idziemy razem naprzód - powiedział Macron - nic nie jest przesądzone, wszyscy wyrażają wolę współpracy. Żyjemy w trudnych czasach, które ciągle wymuszają dialog". W podobnym tonie wypowiedział się Trump, który wskazał na "bardzo dobre relacje z prezydentem Francji".

 

Uczestnicy szczytu G7 mają rozmawiać przede wszystkim na temat inkluzywnego wzrostu gospodarczego, rynku pracy przyszłości, równość płci, zmian klimatycznych i czystej energii oraz pokoju i bezpieczeństwa.

 

Oczekuje się jednak, że rozmowy zdominowane będą przez ogłoszoną pod koniec maja decyzję USA o nieprzedłużaniu Kanadzie i UE wyłączenia z programu ceł na stal i aluminium, co wywołało spore oburzenie wśród tych tradycyjnych sojuszników USA.

 

Jeszcze w piątek rano Trump napisał na Twitterze: "Udaję się do Kanady na (szczyt) G7, na rozmowy, które głównie skupią się na od dawna już niesprawiedliwych praktykach handlowych stosowanych wobec Stanów Zjednoczonych. Stamtąd jadę do Singapuru na rozmowy z Koreą Północną na temat denuklearyzacji (...)".