Wczoraj ochrzczono syna Kate i Williama. Woda święcona pochodziła ze szczególnego miejsca

polsatnews.pl / PAP / youtube.com / jp
data10.07.2018 10:10

(fot. PAP/EPA/STR)

Najmłodszy członek rodziny królewskiej zgodnie z tradycją, tak jak jego starsze rodzeństwo, został ochrzczony tą wodą. 

 

Najmłodszy syn księcia Williama i księżnej Kate został ochrzczony wczoraj na prywatnej uroczystości w pałacu St. James's. Sakramentu udzielił abp Canterbury Justin Welby, duchowy zwierzchnik Kościoła Anglii i głowa Wspólnoty Anglikańskiej.

 

>> Joanna Krupa odnowiła przyrzeczenia chrzcielne w Jordanie

 

Książę przyjął chrzest w Kaplicy Królewskiej londyńskiego pałacu wodą święconą pochodzącą z Jordanu. W uroczystości wzięła udział część rodziny królewskiej i przyjaciele rodziców. Nie uczestniczyli w niej królowa Elżbieta II i książę Edynburga Filip ze względu na zbyt wiele wydarzeń wysokiej rangi, w których uczestniczą w najbliższych dniach.

 

 

Do chrztu dziecko ubrane było w suknię chrzcielną, tzw. honitońską od typu koronki z Honiton. Suknia należy do brytyjskiej rodziny królewskiej od 1841 roku, kiedy do chrztu miała ją na sobie księżniczka Wiktoria, najstarsza córka królowej Wiktorii.

 

>> Para książęca już zaślubiona! Co katolicy powinni wiedzieć o ślubie księcia Harrego i Meghan Markle?

 

Potem ubierano w nią do chrztu kolejne dzieci, w tym królową Elżbietę II, aż do 2004 roku, kiedy oryginał zastąpiła jego wierna kopia. W niej właśnie chrzest przyjmował książę Louis, a przed nim m.in. jego rodzeństwo.  

 

(fot. PAP/EPA/STR)

 

Urodzony 24 kwietnia Louis jest piąty w linii sukcesji do tronu: po dziadku - księciu Walii Karolu, ojcu - księciu Williamie i po rodzeństwie, księciu George'u i księżniczce Charlotcie.

 

(fot. PAP/EPA/STR)

 

Książę, zgodnie ze zwyczajem w rodzinach monarszych, ma więcej rodziców chrzestnych niż zwykłe dzieci. Zostali nimi przyjaciele Williama i jego brata Harry'ego - Nicholas van Cutsem i Guy Pelly, kolega szkolny Williama - Harry Aubrey-Fletcher, oraz żona przyjaciela i kolegi z Eton księcia - Laura Meade, oraz koleżanka szkolna księżej Kate - Hannah Carter i kuzynka księżnej - Lucy Middleton.