Donald Trump spotkał się w Brukseli z prezydentem Francji

PAP / jp
data11.07.2018 18:50

(fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH / POOL)

Prezydent Donald Trump spotkał się w kuluarach szczytu NATO w Brukseli z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

 

Przywódcy wyrazili chęć dalszej współpracy nad rozwiązaniem kwestii dotyczących handlu i NATO.

 

Trump wcześniej wyraził nadzieję, że kwestie dotyczące wydatków NATO i handlu mogą zostać rozwiązane właśnie dzięki rozmowie z Macronem.

 

Macron powiedział przed spotkaniem, że nie zgadza się z opinią Trumpa dotyczącą uzależnienia Niemiec od importu energii z Rosji. Prezydent USA podczas spotkania w środę rano z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem kolejny raz skrytykował kraje sojusznicze za zbyt niskie wydatki na obronność. 

 

- To przykre, gdy Niemcy zawierają ogromne umowy z Rosją dotyczące ropy i gazu, podczas gdy USA mają je chronić przed Rosją; Niemcy płacą Rosji miliardy dolarów rocznie. Chronimy Niemcy, chronimy Francję, chronimy te wszystkie kraje, a one zawierają umowy na rurociągi z Rosji, wpłacając do jej skarbca miliardy dolarów - mówił Trump.

 

Prezydent USA nazwał też Niemcy "zakładnikiem Rosji".

 

Macron i Trump wyrazili podczas spotkania chęć dalszej współpracy w kluczowych obszarach.

 

- Uzgodniliśmy, że będziemy dalej współpracować - powiedział krótko po spotkaniu prezydent Francji.

 

Według źródeł zbliżonych do Pałacu Elizejskiego, na które powołuje się AFP, Macron na szczycie wezwał członków NATO, aby "nie osłabili Sojuszu" w obliczu napięć między Trumpem a kanclerz Niemiec Angelą Merkel, która zdaniem prezydenta USA nie realizuje zobowiązań swego kraju dotyczących wysokości nakładów na obronność.