Tajemnicze litery na wybrzeżu. Odsłonił je pożar

tvn24.pl / ml
data10.08.2018 07:00

(fot. shutterstock.com / twitter.com)

Pilot helikoptera zauważył, jak w miejscu, które do tej pory było porośnięte roślinnością, pojawił się napis.

 

Widoczny z powietrza napis układa się w napis "Eire", czyli "Irlandia" w języku irlandzkim. Pochodzi z czasów II wojny światowej i miał być komunikatem dla pilotów samolotów wojskowych.

 

W 1939 roku rząd Éamona de Valera ogłosił, że Irlandia pozostaje neutralnym państwem i nie będzie brała udziału w ewentualnych działaniach zbrojnych - podaje tvn24.pl

 

 

Białe napisy, które umieszczono na wzgórzach oraz innych eksponowanych miejscach miały za zadanie informować alianckich i niemieckich pilotów, że wlatują w przestrzeń powietrzną neutralnego kraju.

 

Jak podaje BBC, w czasie wojny na terenie Irlandii znajdowało się ok. 80 takich oznaczeń. To, co zaskoczyło irlandzką policję, która jako pierwsza dostrzegła białe litery, to fakt, że większość z nich znajduje się w zachodnim wybrzeżu wyspy. Odkryty na skutek pożaru znak został położony na wschodnim wybrzeżu, niedaleko Dublina w Bray Head.

 

 

"Jednostki powietrzne gasiły ogień, a później helikopter Garda, którym latamy, zauważył znak wyłaniający się z przeszłości" - powiedział dla irlandzkiej telewizji RTE rzecznik policji.