Ukraina: w Donbasie ostrzelano patrol misji OBWE

PAP / ms
data17.08.2018 15:15

(fot. Liukov / shutterstock.com)

W Donbasie na wschodzie Ukrainy ostrzelani zostali obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE); doszło do tego na terenach, kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów - poinformowała ta organizacja.

 

Incydent, w wyniku którego nikt nie ucierpiał, potępiło w piątek MSZ w Kijowie.

 

"Zdecydowanie potępiamy ataki na obserwatorów SMM (Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE). Ich bezpieczeństwo i swoboda poruszania się powinny być zapewnione przez Rosję i jej pełnomocników" - napisała na Twitterze rzeczniczka ukraińskiego resortu spraw zagranicznych Mariana Beca.

 

Zdarzenie miało miejsce w czwartek w okolicach wsi Homliwskyj, położonej 49 kilometrów na północny wschód od Doniecka. Obserwatorzy OBWE monitorowali tam porozumienie o zawieszeniu broni w związku z remontem linii elektrycznej prowadzącej do miejscowych wodociągów.

 

W godzinach porannych, w odległości ok. 500 metrów od członków patrolu, którego dwóch członków znajdowało się w samochodach, doszło do dwóch eksplozji, po czym rozpoczął się ostrzał. "Oceniamy, że w przypadku dwóch spośród dziesięciu wystrzałów pociski przeleciały nad głowami trzech członków patrolu misji, którzy byli poza samochodami" - poinformowała OBWE.

 

Po incydencie obserwatorzy odjechali z miejsca zdarzenia i bezpiecznie dotarli do swojej bazy.

 

Część obwodów donieckiego i ługańskiego w ukraińskim Donbasie kontrolowana jest przez wspieranych przez Rosję separatystów, którzy utworzyli tam samozwańcze republiki ludowe: doniecką i ługańską. Konflikt trwa od 2014 roku, a w jego wyniku zginęło ponad 10 tys. osób.