Australia: Prezydent Duda otworzył w Sydney Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH

PAP / jp
data21.08.2018 09:35

(fot. PAP/Jakub Szymczuk)

Państwo, które likwiduje swoje placówki na świecie, cofa się, a państwo, które je tworzy rozwija się, pokazuje siłę, moc a przede wszystkim swoją ambicję - powiedział prezydent Andrzej Duda otwierając we wtorek w Sydney Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH).

 

Prezes PAIH Tomasz Pisula podkreślił, że biuro w Sydney jest już 50. placówką agencji na świecie.

 

- Pan prezydent był z nami od samego początku. 15 miesięcy temu mieliśmy zaszczyt, że prezydent otworzył nasze pierwsze biuro w Mexico City - mówił Pisula.

 

- To prawda, że od początku swojej prezydentury obiecałem wspierać te wielkie ambicje, które PAIH ma jeśli chodzi o umożliwianie polskiej ekspansji na światowe rynki - mówił prezydent.

 

Zaznaczył, że jeszcze będąc posłem do Sejmu oraz do Parlamentu Europejskiego "z zażenowaniem" patrzył na likwidację polskich palcówek dyplomatycznych w wielu miejscach na świecie.

 

- Państwo, które likwiduje swoje placówki, cofa się, a państwo, które je tworzy rozwija się, pokazuje swoją siłę, moc a przede wszystkim swoją ambicję - podkreślił prezydent.

 

Jak dodał, "jasne jest, że nie wszystkie ambicje udaje się zrealizować, ale kto nie jest ambitny, donikąd nie zajdzie".

 

- Rozsądnie patrząc, żeby cel osiągnąć, musisz najpierw go sobie postawić i dlatego przyłączyłem się z radością do misji, którą postawi sobie m.in. pan prezes PAIH, żeby Polska przez swoje przedstawicielstwo handlowe była obecna we wszystkim najważniejszych miejscach na świecie - powiedział Duda.

 

Andrzej Duda spotkał się w Sydney również z inwestorami oraz z młodymi polskimi przedsiębiorcami i start-upowcami, działającymi w Australii.

 

W późniejszej rozmowie z polskimi dziennikarzami prezydent wyraził satysfakcję, że kolejne biuro PAIH zostało otwarte "w centrum biznesowym wielkiego australijskiego miasta", jakim jest Sydney.

 

- Także moje spotkanie z wielkimi australijskimi inwestorami, którzy inwestują w Polsce, pokazuje jak bardzo wiele można zdziałać będąc otwartym na inwestycje i będąc samemu zdecydowanym, by dokonywać ekspansji na rynki międzynarodowe - powiedział prezydent.

 

Zaznaczył, że podczas wizyty w Australii poza spotkaniami politycznymi, m.in. z premierem Malcolem Turnbullem czy gubernatorem generalnym Peterem Cosgorve’em, odbywa też spotkania biznesowe "zachęcając inwestorów do zainteresowania w Polsce, a zarazem pokazując, że także i Polska jest otwarta na to, by szukać możliwości inwestowania na rynku australijskim".

 

Przypomniał, że z tego właśnie powodu odbywa się we wtorek w Sydney Polsko-Australijskie Forum Ekonomiczne.

 

- Ogromnie się cieszę, że ten wielki polski biznes jest tu obecny i że jest szansa na realizację dużych kontraktów gospodarczych - podkreślił Duda.

 

Jak dodał, chodzi zarówno o inwestycje firm australijskich w Polsce, w tym w zakresie technologii wydobywczych, jak i o polskie inwestycje w Australii.

 

Wtorek jest ostatnim dniem wizyty prezydenta Dudy w Australii. Wieczorem miejscowego czasu para prezydencka udaje się do Nowej Zelandii.