Somalia: wykonano wyrok śmierci na zamachowcu-dżihadyście z Al-Szabab

PAP / kw
data24.12.2018 13:22

(fot. PAP/EPA/SAID YUSUF WARSAME)

Dżihadysta, organizator zamachów bombowych w stolicy Somalii Mogadiszu z 2017 roku, w których śmierć poniosło 26 osób, a prawie 40 zostało rannych, został stracony w poniedziałek - poinformował prokurator trybunału wojskowego w tym kraju.

 

Członek islamistycznego ugrupowania Al-Szabab, Abdikadir Abukar, został skazany na najwyższy wymiar kary za to, że stał za serią ubiegłorocznych zamachów w Mogadiszu. Chodzi o atak na hotel, w którym zginęło dziesięć osób, zamach niedaleko ministerstwa sportu, w którym zginęło dziewięć osób i wybuch samochodu pułapki niedaleko włoskiej restauracji, w wyniku czego śmierć poniosło siedem osób.

 

Tymczasem w sobotę w kolejnym ataku co najmniej 13 osób zginęło, a 17 zostało rannych w wyniku eksplozji samochodu wyładowanego materiałami wybuchowymi w pobliżu pałacu prezydenckiego w stolicy Somalii. Do zamachu przyznali się dżihadyści z Al-Szabab.

 

Ta powiązana z Al-Kaidą grupa somalijskich islamskich ekstremistów walczy o narzucenie w Somalii szariatu, surowej wersji islamu.

 

Choć ekstremiści ponieśli w ostatnich latach straty, wciąż kontrolują wiejskie obszary na południu i w centrum kraju. Ugrupowanie to nadal przeprowadza krwawe ataki w wielu rejonach Somalii, a zwłaszcza w stolicy.