Izrael: parlament przyjął ustawę o eksporcie leczniczej marihuany jako trzeci na świecie

PAP / pch
data26.12.2018 16:30

(fot. beststockfoto / Shutterstock)

Parlament Izraela jednomyślnie przyjął ustawę zezwalającą na eksport marihuany wykorzystywanej w celach leczniczych. Zatwierdzenie nowego prawa przez rząd - ostatni krok wymagany do wejścia ustawy w życie - uważany jest za formalność - podała agencja AP.

 

Dzięki nowym przepisom, uchwalonym w głosowaniu we wtorek późnym wieczorem, Izrael zyska dostęp do lukratywnego globalnego rynku sprzedaży leczniczej marihuany. 

 

Izrael stanie się trzecim krajem na świecie, po Holandii i Kanadzie, w którym oficjalnie dozwolony będzie eksport tego narkotyku. 

 

Izraelski producent tego wyrobu iCAN przewiduje, że w ciągu najbliższych pięciu lat wartość światowego rynku marihuany wykorzystywanej do celów medycznych wzrośnie do 33 mld dolarów. Przyczynia się do tego malejąca społeczna stygmatyzacja marihuany i rosnąca podaż - podkreśla Associated Press. 

 

Po wtorkowym głosowaniu kurs akcji iCAN wzrósł o 10 proc. 

 

Prace nad ustawą od lat stały w miejscu ze względu na obawy służb bezpieczeństwa, że lecznicza marihuana przedostanie się na czarny rynek. W odpowiedzi na te obawy ustawa daje policji prawo do nadzoru nad wydawaniem licencji eksportowych.