Netanjahu: w Warszawie spotkam się z wiceprezydentem i szefem dyplomacji USA

2ryby PAP / ml
data10.02.2019 21:28

(fot. shutterstock.com)

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział w niedzielę, że podczas konferencji bliskowschodniej, która odbędzie się w nadchodzącym tygodniu w Warszawie, spotka się z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Mike'em Pence'em oraz z sekretarzem stanu Mike'em Pompeo.

 

Celem spotkań będzie "promowanie przyszłości pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie" - podkreślił szef izraelskiego rządu, cytowany przez gazetę "Jerusalem Post".

 

Dodał, że w Warszawie spotka się także z innymi przywódcami, ale nie wymienił żadnych nazwisk.

 

"Pierwszą sprawą w porządku obrad jest Iran - jak w dalszym ciągu powstrzymywać go przed wzmacnianiem swojej obecności w Syrii, jak tłumić jego agresję w regionie oraz przede wszystkim jak powstrzymać Iran przed uzyskaniem broni jądrowej" - powiedział Netanjahu.

 

Spotkanie ministerialne poświęcone bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie, którego współorganizatorami są Polska i USA, odbędzie się w Warszawie w dniach 13-14 lutego. Jak zapowiedział Pompeo, szef amerykańskiej dyplomacji, jednym z tematów będzie polityka prowadzona przez władze Iranu.

 

Zaproszenie na konferencję wystosowano do przedstawicieli władz blisko 80 krajów, w tym krajów arabskich. Strona palestyńska odmówiła udziału i do uczynienia tego samego namawia pozostałe kraje arabskie.