Domniemany przywódca mafijnej rodziny Gambino, jednej z tzw. pięciu rodzin mafijnych w Nowym Jorku, zastrzelony

PAP / pch
data14.03.2019 15:20

(fot. depositphotos.com)

W Nowym Jorku został zabity domniemany przywódca rodziny przestępczej Gambino - Francesco "Frank" Cali. Do zabójstwa doszło w nocy. Według okolicznych mieszkańców policja wciąż otacza jego dom, przed którym do niego strzelano.

 
Cali znany jako Frank lub "Frank Boy" żył w spokojnej dzielnicy Todt Hill na wyspie Staten Island. Policja została poinformowana w środę o godz. 21.17 o napadzie przed jego domem przy ulicy Hiltop Terrace.
 
Po przybyciu na miejsce zabójstwa funkcjonariusze znaleźli 53-letniego mężczyznę z wieloma ranami postrzałowymi. Karetka zabrała go do Staten Island University Hospital, gdzie stwierdzono zgon.
 
Jak powiedział PAP mieszkający w pobliżu polski lekarz Henryk Cioczek, do zabójstwa doszło w willowej dzielnicy milionerów w najbardziej ekskluzywnej części Staten Island. Dom mafiosa mieścił się kilkaset metrów od prywatnego pola golfowego Richmond County Country Club.
 
"Mieszkam w niedalekim sąsiedztwie, ok. 5 minut pieszo od jego domu. Kiedy przed chwilą przejeżdżałem obok, widziałem, że wciąż jest tam policja i wiele samochodów stacji telewizyjnych. Latał też helikopter. Ruch drogowy jest wciąż spowolniony" - powiedział PAP Cioczek.
 
Zdaniem okolicznych mieszkańców - mówił lekarz - Calego najpierw potrąciła niewielka ciężarówka, po czym zaczęto strzelać.
 
"Wczorajsze zabójstwo było dla mnie szokiem. Nikt nie chce, żeby w jego sąsiedztwie coś takiego się działo. Myślę, że niewiele osób w ogóle wiedziało, że Cali mieszka tak blisko, wśród profesjonalistów, normalnych ludzi. Podobnie jak inni mafiosi starał się nie rzucać w oczy" - wskazał Cioczek. Kilka ulic dalej mieszkał zabity w roku 1985 ówczesny szef rodziny Gambino, Paul Castellano.
 
Cioczek przypomniał też, że niedaleko od miejsca zabójstwa jest dom, w którym Francis Ford Coppola kręcił "Ojca chrzestnego". Nieopodal mieszkała rodzina Corleone, której historia stała się przedmiotem opowieści filmowej.
 
Amerykańskie media odnotowują, że w roku 2008 Calego i dziesiątki innych członków mafii aresztowano pod zarzutem ściągania haraczy. On sam przyznał się do wymuszenia i został skazany na 16 miesięcy więzienia.
 
"Zabójstwo Calego nastąpiło tego samego dnia, w którym Joseph Cammarano Jr., domniemany aktywny szef rodziny przestępczej Bonanno, został w trakcie procesu uniewinniony" - pisze "The New York Times". Około tygodnia wcześniej zmarł w więzieniu w wieku 85 lat Carmine J. Persico, długoletni szef rodziny przestępczej Colombo.
 
W październiku inny domniemany członek rodziny przestępczej, 71-letni Sylvester Zottola, został śmiertelnie zastrzelony obok restauracji McDonald's w dzielnicy Bronx. Miał rzekomo powiązania z rodziną przestępczą Bonanno.
 
Rodzina mafijna Gambino, której przewodził Cali, jest jedną z tzw. pięciu rodzin mafijnych w Nowym Jorku. Pozostałe to Bonanno, Colombo, Genovese i Lucchese.