Malta ogłosiła, że porozumiała się ws. rozdziału 64 migrantów

PAP / sz
data13.04.2019 18:32

(fot. Irish Defence Forces / flickr.com / CC BY 2.0)

Władze Malty ogłosiły w sobotę, że porozumiały się z czterema innym krajami UE w sprawie rozdziału 64 migrantów, którzy przed dziesięcioma dniami zostali uratowani na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Libii przez statek niemieckiej organizacji humanitarnej.

 

Migranci, którzy od 10 dni są zablokowani na statku niemieckiej organizacji pozarządowej Sea-Eye, zostaną wysadzeni na Malcie, a następnie na mocy umowy odesłani do Niemiec, Francji, Portugalii i Luksemburga - poinformował premier Malty Joseph Muscat.

 

64 migrantów uratowano 3 kwietnia u wybrzeży Libii, ale "żaden z nich nie pozostanie na Malcie, która nie może sama dźwigać ciężaru (przyjmowania migrantów)" - przekazał premier na Twitterze.

 

Zarówno Malta, jak i Libia odmówiły wpuszczenia do swych portów pływającej pod niemiecką banderą jednostki o nazwie Alan Kurdi, zajmującej się ratownictwem humanitarnym, tłumacząc, że taka działalność u wybrzeży Libii zachęca przemytników do handlu ludźmi. Statek nazwano Alan Kurdi na cześć 3-letniego kurdyjskiego chłopca, który utonął we wrześniu 2015 r. w Morzu Śródziemnym; jego zdjęcie obiegło cały świat.

 

Niemiecka organizacja pozarządowa Sea-Eye zwraca uwagę na pogorszenie warunków 64 migrantów. Dwie osoby zostały w ostatnich dniach ewakuowane ze statku z powodu problemów zdrowotnych - podaje agencja Associated Press.