Chiny: premier Li Keqiang spotkał się z szefem MSZ Japonii Taro Kono. Czy Xi Jinping poleci do Japonii?

PAP / pch
data15.04.2019 12:30

(fot. chuttersnap / Unsplash)

Premier Chin Li Keqiang i odwiedzający Pekin szef japońskiego MSZ Taro Kono rozmawiali w poniedziałek o poprawie stosunków dwustronnych i ustaleniach dotyczących możliwej wizyty prezydenta ChRL Xi Jinpinga w Japonii w czerwcu br. - podała agencja Kyodo.

 
Potencjalna podróż Xi do Japonii byłaby pierwszą, odkąd w 2013 roku został on prezydentem ChRL.
 
Według Kyodo Xi oczekiwany jest na szczycie grupy G20 w Osace, ale chiński rząd nie potwierdził jak dotąd oficjalnie jego wizyty. Agencja zaznacza, że byłaby to pierwsza okazja na spotkanie Xi z premierem Japonii Shinzo Abem od szczytu G20 w Buenos Aires z listopada 2018 roku.
 
"Jako sąsiedzi Chiny i Japonia powinny pogłębić współpracę gospodarczą i zwiększać rynki państw trzecich nie tylko dla korzyści tych dwóch krajów, ale również aby zapewnić stabilny wzrost światowej gospodarki" - powiedział Li na spotkaniu z Kono w rządowym kompleksie Zhongnanhai w Pekinie.
 
(fot. EPA/MARK SCHIEFELBEIN)
 
"Jesteśmy chętni, by współpracować z Chinami w kwestiach dwustronnych i globalnych" - powiedział Kono.
 
Treść rozmów między chińskim premierem i japońskim ministrem nie została ujawniona. Kono prowadzi również dyskusje z szefem chińskiego MSZ Wangiem Yi, z którym poruszy prawdopodobnie kwestię toczonego przez oba kraje sporu terytorialnego o bezludne wyspy Senkaku (chiń. Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim.
 
Według Kyodo japoński minister będzie prawdopodobnie wnioskował o zniesienie restrykcji w imporcie do Chin japońskiej żywności, wprowadzonych po katastrofie nuklearnej w Fukushimie w 2011 roku. W grudniu ub.r. Chiny zniosły zakaz importu ryżu uprawianego w prefekturze Niigata, ponad 200 km od elektrowni, w której doszło do katastrofy - przypomina japońska agencja.
 
Kyodo spodziewa się, że Kono i Wang przedyskutują również perspektywę wznowienia rozmów na temat wspólnego projektu gazowego na Morzu Wschodniochińskim, na podstawie dwustronnej umowy z 2008 roku. "Nasze kraje powinny utrzymać pozytywną energię i pracować na rzecz nawet lepszych relacji" - powiedział Wang na początku spotkania z Kono.
 
W niedzielę obaj ministrowie przewodniczyli dialogowi gospodarczemu wysokiego szczebla, który ma na celu pogłębienie dwustronnej współpracy w czasie spowolnienia światowej gospodarki. Na spotkaniu z udziałem ministrów z obu krajów strona japońska podniosła kwestię słabej ochrony praw własności intelektualnej w Chinach. Urzędnicy chińscy wezwali natomiast Japonię, by inwestowała w projekty infrastrukturalne w ramach chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI).