Japońscy parlamentarzyści odwiedzili świątynię uznawaną za symbol imperializmu przez Chiny i Koreę Pd.

PAP / kw
data23.04.2019 15:20

(fot. PAP/EPA/JIJI PRESS)

Około 70 japońskich parlamentarzystów odwiedziło we wtorek świątynię Yasukuni w Tokio, gdzie upamiętniono ofiary drugiej wojny światowej, w tym także japońskich zbrodniarzy wojennych - podała agencja Kyodo. Może to zaszkodzić relacjom Tokio z Pekinem i Seulem.

 

Wizyty japońskich polityków w szintoistycznej świątyni Yasukuni bywały w przeszłości przyczyną tarć dyplomatycznych pomiędzy Japonią a Chinami i Koreą Południową, które uznają ją za symbol japońskiego militaryzmu z czasów drugiej wojny światowej.

 

W świątyni oddaje się cześć milionom Japończyków poległych w czasie wojny, wśród których jest 14 polityków i przedstawicieli cesarskiej armii japońskiej, uznanych za zbrodniarzy wojennych przez międzynarodowy trybunał.

 

Premier Japonii Shinzo Abe przesłał w niedzielę rytualne dary dla świątyni, ale powstrzymał się od złożenia tam wizyty. Od ponownego objęcia urzędu w 2012 roku Abe tylko raz odwiedził Yasukuni - w grudniu 2013 roku. Po tej wizycie relacje Tokio z Pekinem i Seulem pogorszyły się do poziomu najgorszego od dekad - przypomina Kyodo.

 

Komentatorzy podkreślają, że przywódca ChRL Xi Jinping oczekiwany jest w czerwcu na szczycie grupy G20 w Osace. Chińskie władze jak dotąd nie potwierdziły oficjalnie planów podróży Xi, ale jeśli do niej dojdzie, będzie to jego pierwsza wizyta w Japonii od 2013 roku, gdy został prezydentem Chin.

 

Wizyta polityków w Yasukuni przypada również na okres nasilonych napięć pomiędzy Tokio a Seulem na tle pozwów wytaczanych przeciwko japońskim firmom przez obywateli Korei Płd., zmuszanych do pracy przez japońskich okupantów w czasie drugiej wojny światowej.

 

W ponadpartyjnej grupie parlamentarzystów, która odwiedziła świątynię we wtorek, znalazł się m.in. wiceminister spraw zagranicznych Masahisa Sato i specjalny doradca premiera Seiichi Eto - podała Kyodo. Trwający obecnie festiwal wiosenny w Yasukuni to, obok festiwalu jesiennego, najważniejsze święto w świątyni. Japońscy politycy odwiedzali ją również 15 sierpnia, w rocznicę ogłoszenia kapitulacji Japonii w drugiej wojnie światowej.