Luksemburg: pogrzeb emerytowanego wielkiego księcia Jana. Został pochowany w królewskiej krypcie pod katedrą

PAP / pch
data04.05.2019 16:23

(fot. EPA/JULIEN WARNAND)

Pogrzeb emerytowanego wielkiego księcia Jana, byłego władcy Luksemburga, odbył się w sobotę w Wielkim Księstwie z udziałem około 30 przedstawicieli rodzin panujących, w tym m.in. księżniczki Anny, córki brytyjskiej królowej Elżbiety II.

 
Książę zmarł 23 kwietnia w wieku 98 lat, a od swojej abdykacji na przełomie wieków na rzecz najstarszego syna Henryka był na emeryturze. Na czele Wielkiego Księstwa Luksemburga stał od 1964 do 2000 roku; pod jego rządami przekształciło się ono w światowe centrum finansowe.
 
Wśród przybyłych na uroczystości pogrzebowe byli m.in. książę Monako Albert II, królowa Danii Małgorzata II, a także przewodniczący Komisji Europejskiej, Luksemburczyk Jean-Claude Juncker, członkowie luksemburskiego rządu, a także byli przywódcy niektórych unijnych krajów, jak były prezydent Francji Nicolas Sarkozy czy były prezydent Niemiec Joachim Gauck.
 
Wielki książę Jan (Jean Benoit Guillaume Robert Antoine Louis Marie Adolphe Marc d'Aviano Bourbon-Parma) został pochowany w królewskiej krypcie pod katedrą, obok swojej żony, Józefiny Szarlotty, najstarszej siostry królów Belgów Baldwina I i Alberta II.
 
Książę Jan jako władca cieszył się dużą popularnością wśród poddanych i w sobotę setki Luksemburczyków zebrały się przy padającym lodowatym deszczu w pobliżu katedry i w innych miejscach, by na olbrzymich ekranach obserwować ceremonię. W dniu pogrzebu flagi opuszczono do połowy masztu, a ulice ozdobiono portretami zmarłego wielkiego księcia.