USA: Trump bagatelizuje ostatnie próby rakietowe Korei Północnej

PAP / kw
data11.05.2019 10:09

(fot. PAP/EPA/KCNA)

Ostatnie próby rakietowe Korei Północnej "nie nadwyrężyły zaufania" i nie wpłyną na relacje z Pjongjangiem - powiedział prezydent USA Donald Trump w wywiadzie dla portalu Politico.

 

"To były pociski bardzo krótkiego zasięgu, coś bardzo standardowego" - podkreślił amerykański prezydent.

 

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un osobiście nadzorował w ostatnich dniach dwa testy rakiet - pierwsze, jakie kraj ten przeprowadził od 2017 roku. Pociski wystrzelone w ubiegłą sobotę i czwartek spadły do Morza Japońskiego.

 

Były to rakiety krótkiego zasięgu, co oznacza, że Kim nie wycofał się z wprowadzonego przez siebie moratorium na próby międzykontynentalnych rakiet balistycznych, które mogłyby dosięgnąć kontynentalnej części terytorium USA.

 

Komentatorzy podkreślają, że testy nastąpiły w okresie zastoju w negocjacjach nuklearnych pomiędzy Pjongjangiem a Waszyngtonem.

 

Rozmowy utknęły w martwym punkcie po fiasku lutowego szczytu w Hanoi z udziałem Donalda Trumpa i Kim Dzong Una.

 

Korea Płn. zabiega o zniesienie międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na ten kraj za jego zbrojenia jądrowe i rakietowe. USA wykluczają jednak ustępstwa, dopóki nie zostaną podjęte konkretne kroki w stronę "całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji" północnokoreańskiego reżimu.