W Meksyku znaleziono zwłoki ofiar krwawych porachunków gangów narkotykowych

PAP / pk
data12.05.2019 11:30

(fot. depositphotos.com)

Policja meksykańska odnalazła w rejonie miasta Guadalajara, w stanie Jalisco, masowe groby ofiar porachunków rywalizujących gangów narkotykowych. Według stanowej prokuratury odnaleziono łącznie 37 ciał.

 

Jak poinformował prokurator generalny tego stanu Gerardo Octavio Solis, 27 ciał odnaleziono na terenie jednej z posiadłości w dzielnicy Guadalajary - Zapopana a dalsze w różnych miejscach na terenie miasta. Prace poszukiwawcze nadal trwają.

 

"Kopiemy na głębokość ponad 3 metrów" - powiedział Solis w sobotę na konferencji prasowej.

 

Solis oświadczył, że odkrycie dowodów zbrodni to poważny cios dla miejscowej przestępczości zorganizowanej i posłuży jako materiał dowodowy w procesach przeciwko gangsterom.

 

Stan Jalisco opanowany jest przez najpotężniejsze gangi przemytników narkotyków w Meksyku, w tym kartelu New Generation i niejednokrotnie był areną walki o wpływy.

 

Nowy prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador, który objął władzę w grudniu ub. r., zapowiadał zdecydowaną walkę z przestępczością zorganizowaną. Jednak w ciągu pierwszych czterech miesięcy jego rządów wskaźnik liczby zabójstw był jeszcze wyższy niż w tym samym okresie rok temu.

 

Według oficjalnych danych w ub. roku popełniono w Meksyku prawie 29 tys. zabójstw.