Białoruś: w Brześciu pochowano szczątki Żydów zamordowanych w getcie

PAP / kw
data23.05.2019 11:20

(fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH)

W Brześciu odbyły się w środę uroczystości pochowania szczątków ponad 1200 Żydów, zamordowanych przez nazistów w 1942 r. w miejscowym getcie. Na szczątki natrafiono przypadkowo w styczniu br.

 

Pogrzeb ofiar odbył się na Cmentarzu Północnym w Brześciu z udziałem miejscowych władz, przedstawicieli organizacji żydowskich, delegacji z Izraela, dyplomatów.

 

Szczątki 1214 ofiar złożono w 120 trumnach z Gwiazdami Dawida. Pamięć ofiar uczczono minutą ciszy. Białoruscy żołnierze oddali salwę honorową.

 

Do odkrycia masowego grobu w styczniu br. doszło przypadkiem - w trakcie budowy nowego budynku mieszkalnego przy ul. Kujbyszewa w centrum miasta. Prace poszukiwawcze realizowane przez 52 batalion poszukiwawczy białoruskiej armii, specjalizujący się w pracach ekshumacyjnych, trwały od 24 stycznia do 26 marca.

 

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat Brześciu kilkukrotnie odnajdowano masowe groby pochodzące z czasów wojny.

 

W okresie międzywojennym Brześć znajdował się na terenie II RP, a w mieście żyło ok. 24 tys. Żydów. Po 17 września 1939 r. miasto zostało zajęte przez ZSRR, a następnie - po ataku Niemiec na ZSRR - miasto znajdowało się pod okupacją.

 

Brzeskie getto naziści utworzyli 16 grudnia 1941 r. Jego likwidacja nastąpiła w październiku 1942 r. "17 tysięcy więźniów getta w październiku 1942 r. wywieziono na rozstrzelanie w okolice stacji Bronna Góra (w pobliżu dawnej Berezy Kartuskiej - PAP). Ok. 5 tys. Żydów rozstrzelano w podwórkach getta - pisała "Komsomolska Prawda".

 

W komunikacie dla mediów, Światowy Kongres Żydów (WJC) podziękował białoruskim władzom za zorganizowanie "właściwego i godnego pochówku" szczątków ofiar.

 

"Rząd Białorusi i władze Brześcia wykazały najwyższą przyzwoitość w uhonorowaniu pamięci i życia żydowskich mieszkańców miasta, którzy zostali zastrzeleni z zimną krwią w miejscu, w którym obecnie trwa budowa" - powiedział w Brześciu szef WJC Ronald S. Lauder, cytowany w komunikacie.